TABELA DIAGNOSTYCZNA

5 PRAW NATURY

  • Zastrzeżenie

    Tabela i treści w niej zawarte mają charakter wyłącznie informacyjny!
  • Więcej na:

Serce – umięśnienie gładkie przedsionków

Posted by w dniu 2012

Węzeł zatokowy posiada  zdolność do spontanicznych wyładowań, które rozpoczynają każdy cykl pracy serca,  narzuca on swój rytm całemu sercu. Węzeł przedsionkowy jest „świecą zapłonową” sterowaną przez pień mózgu – powoduje perystaltyczne skurcze sinusoidowe serca. Odnosi się to wyłącznie do umięśnienia gładkiego serca. Dlatego też ośrodek sterujący impulsami umięśnienia gładkiego całej cewy sercowej widzimy tylko w prawym przedsionku (pochodzący z lewej strony wspólnej cewy sercowej – ponieważ w przeszłości, we wspólnej cewie, ten ośrodek dający początek impulsom serca sterował umięśnieniem gładkim całej cewy sercowej). Tzw. węzeł przedsionkowy jest w zasadzie odpowiedzialny za gładkie umięśnienie serca. 

Konflikt:
Niemożność transportowania wystarczającej ilości krwi (umięśnienie gładkie odpowiedzialne za perystaltykę, podobnie jak w jelicie).
Konflikt lęku o serce, strach, że z sercem coś jest nie w porządku (często powodowany jakimiś dolegliwościami serca wywołanymi przez inny SBS serca lub diagnozą lekarską).

Objawy w fazie ca:
Wzmocnienie unerwienia i skurczów umięśnienia gładkiego prawego przedsionka i (rzadziej) prawej komory, która pierwotnie była lewą cewą sercową. Częstoskurcz przedsionków, odczucie, że serce bije szybciej.

Objawy w fazie pcl:
Wzmożone ruchy całej muskulatury gładkiej serca, migotanie przedsionków (tzw. tachykardia zatokowa). Stopniowo częstotliwość bicia serca normalizuje się.
Chroniczne migotanie przedsionków jest tzw. „zdrowieniem w  zawieszeniu” gładkiej muskulatury serca obydwu przedsionków sterowanych przez prawy węzeł przedsionkowy. Wielokrotne nawroty konfliktu mogą doprowadzić do zmian w budowie zastawek serca (niewydolność zastawek sercowych).

Biologiczny sens:
Wzmocnienie unerwienia i skurczów umięśnienia gładkiego przedsionków w celu zwiększenia wydajności serca.

HH w pniu mózgu, w śródmózgowiu, po stronie lewej i prawej – unerwienie skrzyżowane (wyjątek! wynikający z tego, że w procesie ewolucji serce obróciło się wokół własnej osi i dlatego połączenie między pniem mózgu a narządem jest skrzyżowane).

Przykłady:
1) Pacjent z migotaniem  przedsionków. Treścią konfliktu była diagnoza: „zaburzenia krążenia tętnicy szyjnej wspólnej”. Diagnoza spowodowała strach, że jego serce nie będzie mogło przepompować wystarczającej ilości krwi. Wynikiem tego strachu był konflikt umięśnienia gładkiego przedsionków, a także konflikt „atak przeciwko sercu” z powodu przeprowadzanych  później  kardiologicznych badań.
2) Matka pewnej kobiety zmarła na zawał serca, dlatego kobieta obawia się, że ona też może zachorować na serce, w związku z tym pojawia się u niej częstoskurcz z nieprzyjemnymi odczuciami w okolicy serca.

Sorry, the comment form is closed at this time.